روغن‌گیری جلوی چشم مشتری/ بخریم یا نخریم؟

روغن‌گیری جلوی چشم مشتری/ بخریم یا نخریم؟

روش روغن‌گیری از کنجد که در حال حاضر در برخی مغازه‌ها و با عنوان « روغن‌گیری جلوی چشم مشتری» انجام مي‌شود مورد تأیید طب سنتی نیست زیرا در حرارت و فشار زیاد مستقیماً از کنجد، روغن آن گرفته می‌‌شود.

به گزارش صبح رزن به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، رشد و ترویج طب سنتی،‌ تغییر سبک زندگی،‌ آگاه‌سازی مردم برای مصرف مواد خوراکی سالم و غیر صنعتی توسط اساتید، پژوهشگران، پزشکان و دلسوزان طب سنتی- ایرانی و شنیدن اخبار متعدد و متنوع از مشکل‌دار بودن مواد خوراکی صنعتی و غی رطبیعی یا به اصطلاح کارخانه‌ای موجود در بازار و شایعه آخری در مورد وجود پالم در مواد لبنیات و روغن‌های مصرفی کشور، موجی را ایجاد کرد که این موج باعث ایجاد تغییراتی در تصمیم‌گیری مردم برای انتخاب روغن‌‌های مصرفی خود آن هم از نوع  طبیعی شد.

شاید همین موج باعث شد که در هر کوچه و خیابانی مغازه‌هایی را ببینید که روی درب آن نوشته روغن‌گیری آن هم جلوی چشم مشتری! هر چند این کار باعث ایجاد اعتماد و اطمینان برای مشتری در خصوص مواد خوراکی خریداری شده می‌شود و افراد بابت هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند حداقل خیالشان جمع است که به روغن مصرفیشان پالم، اسانس، مواد مجاز و نگهدارنده اضافه نشده است اما در کنار این محاسن ذکر شده باید دید مصرف روغن‌های این‌چنینی خصوصا کنجد که با فشار و دمای بالا توسط این دستگاه‌ها تهیه می‌شود از منظر طب سنتی که بر مصرف روغن‌های سالم و طبیعی تأکید بسیار دارد مفید است یا خیر؟

تأکید در مصرف روغن کنجد، زیتون،‌ حیوانی و... توسط اطبا قدیم و جدید و نیز سفارش از سوی ائمه (ع) به مصرف آنها و حتی روغن‌مالی بدن جایگاه و خاصیت بالای این مواد را در طب سنتی- ایرانی ما می‌رساند.

بابک عزتی رنجبر،‌ محقق، ‌پژوهشگر و استاد دانشگاه در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه در گذشته مراکزی به نام عصارخانه بوده است افزود: این مراکز، آسیاب‌های مخصوص روغن‌گیری در زمان‌های گذشته بوده است. در این مراکز دانه‌هایی مانند کنجد را بین دو سنگ بزرگ سنگین می‌ریختند و سنگ توسط حیوانی به چرخش درمی‌آمد و تحت فشار این سنگها شیره کنجد که همان ارده خام است خارج شده و ارده را در ظرف‌های استوانه‌ای نگهداری می‌کردند. این شیره به مرور زمان روغن می‌انداخت و در بالای استوانه قرار می‌گرفت که آن را جدا می‌کردند و این همان قسمت لطیف کنجد بود.

عزتی روغن‌هایی که امروز با دستگاه گرفته می‌شود را طبیعی خواند و اظهار کرد:  اما این روش روغن‌گیری که در برخی مغازه‌ها شاهد آن هستیم مورد تأیید طب سنتی نیست زیرا در حرارت و فشار زیاد مستقیما از کنجد، روغن آن گرفته می‌‌شود.

وی با بیان اینکه در طی این عملیات روغن‌گیری بسیاری از اسیدهای چرب مفید آن چون امگا 3 و 6 تبخیر می‌شود ادامه داد: این روغن، غلظت و لزوجت زیادی دارد و خوب تصفیه نمی‌شود، حتی در یزد که مرکز تولید و عرضه این روغن بوده تولید و مصرف اینگونه روغن‌ها منع بوده و می‌توان گفت بیشتر ارزش صنعتی دارد.

وی روغن زیتون را بر دو قسم معرفی کرد و یادآور شد: در نوع اول روغنی است که از زیتون نارس بدست می‌آید و اکثر روغن‌های زیتون موجود در بازار از این قسم است که خاصیت قابض بودن دارد.

عزتی با بیان اینکه در نوع دوم،‌ روغن به دست آمده از زیتون رسیده است گفت: این روغن نهایت خواص را داشته و ملین است که البته در بازار کم بوده و برای کشاورز گران تمام می‌شود و صرفه اقتصادی بالایی ندارد.

وی به تقلبات موجود در تولید روغن زیتون اشاره و اظهار داشت: گاهی به روغن زیتون روغن نباتی هم می‌زنند و برای مطمئن شدن از مرغوب بودن روغن، ‌خریدار می‌تواند یک قاشق مرباخوری از روغن زیتون را با هوای زیاد ببلعید، اگر ته گلوی او خارش پیدا کند و روی زبان هم روغن ماسیده نشود این روغن زیتون مرغوب است.

این استاد دانشگاه به روغن حیوانی اشاره کرد و طبیعت آن را گرم معرفی دانست و گفت: در حدیثی از پیامبر(ص) روغن حیوانی «دوا» خوانده شده است زیرا در گذشته علاوه بر مصرف خوراکی آن به عنوان پادزهر(ضد سم) از نیز استفاده می‌شده است.

وی ادامه داد: روغن دیگر، روغن دنبه است که از آب کردن دنبه به دست می‌آید و جایگزین خوبی برای روغن حیوانی است ولی چون سنگین است برای معده‌های سرد مناسب نیست.

عزتی بهترین روغن برای سرخ کردن را کنجد و بعد حیوانی معرفی کرد و خاطرنشان کرد: در طب سنتی آمده افرادی که مزاج رطوبی‌دار دارند می‌توانند غذاهای کبابی و سرخ کرده مصرف کنند اما افرادی با مزاج خشک از مصرف سرخ‌کردنی‌ها منع شده‌اند زیرا عوارض زیادی برای بدن آنها دارد.

 تاریخ : چهارشنبه 8 دی 1395     تعداد بازدید : 964