دیدار نایب رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ثمر (انجمن دوستداران محیط زیست) با امام جمعه محترم اردکان

دیدار نایب رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ثمر (انجمن دوستداران محیط زیست) با امام جمعه محترم اردکان

محیط زیست و جلوگیری از آلودگی و کمبود آب مسائل مهمی هستند که هر چقدر سرمایه و بررسی و پژوهش در این مورد انجام پذیرد در برابر معضلات زیست محیطی اهمیت بسزایی دارد. در این راستا اعضای انجمن دوستداران محیط زیست اردکان با امام جمعه محترم دیدار و مسائل و مشکلات و نظرات خویش را ارائه نمودند و از سخنان قاطع و موضع‌گیری به حق امام جمعه در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته در مورد مشکلات صنایع تقدیر نمودند.

محیط زیست و جلوگیری از آلودگی و کمبود آب مسائل مهمی هستند که هر چقدر سرمایه و بررسی و پژوهش در این مورد انجام پذیرد در برابر معضلات زیست محیطی اهمیت بسزایی دارد. در این راستا اعضای انجمن دوستداران محیط زیست اردکان با امام جمعه محترم دیدار و مسائل و مشکلات و نظرات خویش را ارائه نمودند و از سخنان قاطع و موضع‌گیری به حق امام جمعه در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته در مورد مشکلات صنایع تقدیر نمودند.

حاج علی سپهری دبیر انجمن دوستداران محیط زیست با بیان این که شهر نیاز اساسی به کمیته ساماندهی صنایع دارد و فی‌الحال آمار کلی و جامعی در مورد کارخانجات احداث شده و میزان آلودگی آنها،مقدار درآمد ، تعداد کارگران و سایر مسایل مربوطه وجود ندارد و خواستار تشکیل کمیته ساماندهی صنایع در اردکان شد.

وی ادامه داد در مورد همزیستی مسالمت‌آمیز صنایع و حقوق مردم، موضع گیری مناسب در مورد طرح فاضلاب ، عدم اخذ حق انشعاب از مردم، پایین رفتن سطح آب زیر زمینی که موجب ایجاد شق در زمین های رسی می شود،‌ تخریب آسفالت خیابان‌ها، و همچنین جلوگیری قاطعانه از احداث فاضلاب در بافت تاریخی شهر مطالبی بیان نمود و همچنین پیشنهاد طرح انتقال آب شور اردکان به گندله‌سازی و جایگزینی آب شیرین برای مصرف خانگی ارایه داد. دبیر انجمن در ادامه خواستار اولویت بخشیدن به مساله شکار حیات وحش ،خشکسالی اخیر و خرید آذوقه برای حیات وحش به خاطر خشکسالی اخیر گردید.

آقای مهندس مجدیان نیز در مورد اصل 50 قانون اساسی که تأکید صریح به محیط زیست و تخریب و توسعه پایدار دارد و اشاره به این مورد که بیشتر در مورد آلودگی هوا تأکید شده در حالی که آلودگی‌های دیگر مثل نداشتن 85% صنایع، از وجود سیستم پس‌آب تصفیه صنعتی که با ورود به سفره آب زیر زمینی باعث آلودگی آن شده و همچنین پس ماندهای صنعتی و دپو کردن و دفع غیر کارشناسی آن هیچ‌گونه اقدامی به عمل نیامده، وی در مورد فرهنگ سازی در مورد محیط زیست گفت: هیچ بنر زیست محیطی در سطح شهر برای فرهنگسازی وجودنداردو همچنین از نبود کارهای پژوهشی و اینکه تا بحال و تحقیقات لازم از سوی دانشکده منابع طبیعی صورت نگرفته است انتقاد کرد. ایشان در مورد کمبود نیروی کارآمد و متولی محیط زیست و این که بحث محیط زیست کاملاً غیرسیاسی است و همکاری تمام طیف‌های اجتماعی را می‌طلبد بیاناتی ایراد نمود.

آقای نادر پیری دبیر انجمن شیفتگان طبیعت اردکان با بیان این که زمانی بالغ بر 250 قنات در شهرستان وجود داشته که فی الحال 198 رشته قنات در کل شهرستان وجود دارد که اغلب آنها در روستاها میباشد و خالی از سکنه شدن برخی روستا‌ها و غافل شدن از قنات‌های موجود مسائل زیست محیطی زیادی را در پی دارد وی افزود همچنین از ورود پس آب‌های صنعتی و زیاد شدن آب منطقه روستای سرو و خطرات ناشی آلودگی خاک این منطقه هشدار داد و گفت که در دراز مدت اثرات جبرانمناپذیری به بار خواهدآمد.

وی در ادامه بر حمایت و حفظ محیط زیست و حیات وحش منطقه بخصوص پارک ملی سیاه کوه تأکید نمود.

آقای محمد سپهری عضو انجمن دوستداران محیط زیست با اشاره بر تجاوز بافق به حریم اردکان و احداث 23 کیلومتر جاده به عرض 12 متر که متاسفانه حدود 5 کیلومتر از آن داخل پناه گاه حیات وحش دره انجیر قرار دارد ، متذکر شد هدف از این کار احداث و بهره‌برداری از معدن در این منطقه استراتژیک است که این امر باعث تخریب زیستگاه و  کریدور یوز ایرانی می‌گردد. وی گفت: با احداث این معدن قطعا نسل یوز ایراین منقرض خواهد شد ولی اگر استاندارد‌های جهانی و نظرات کارشناسی دقیق رعایت شود کمی از درصد انقراض یوز ایرانی کاسته خواهد شد.

آقای عبدا... شیربند مدیرعامل کارخانه ثمر اردکان در مورد فاضلاب گفت: بر اثر انباشته شدن فاضلاب گازهایی از آن متصاعد می‌شود که از جمله می‌توان به گاز متان که هم قابل اشتعال است و هم این که بوی بد دارد اشاره نمود. ایشان با بیان اینکه در جاهای پایین شهر حجم گاز و بوی نامطبوع نیز بیشتر است و به اصطلاح ساده بوی نامطبوع در سطح شهر گریبان گیرمان نیز می‌گردد و چون مردم آب زیادی مصرف نمی‌کنند برای پیش روی فاضلاب در دراز مدت باید از آب چاه برای روند بهتر حرکت فاضلاب در مسیر استفاده کرد که متأسفنه فاضلاب اردکان در مجاورت احمدآباد، چاه افضل و ترک‌آباد فاصله 5 تا 6 کیلومتری را دارد و تا شهر اردکان فاصله 10 تا 15 کیلومتر می‌رسد این در حالی است که در اصفهان نیز در نزدیکی شهر بود که بعداً بر اثر مشکلات بوجود آمده آن را تا 60 کیلومتری شهر دور نموند.

آقای شیربند نیز با استقبال با طرح آقای سپهری و بیان این که خانواده های اردکانی در سال به طور متوسط 180 لیتر در ثانیه آب مصرف می‌کنند و درفصل گرم سال این آمار به 350 لیتر در ثانیه می‌رسد و این در حالی است که صنایع فولاد میزان آب مصرفی‌شان 624 لیتر در ثانیه می‌باشد خواستار آن شد که آب شیرین اصفهان در خدمت شرب مردم درآید و آب مصرفی اردکان به کارخانجات فولاد انتقال یابد. در ادامه با بیان این نکته که امروزه تجارت و خرید چاه کشاورزی سیر صعودی داشته و رغبت کشاورزان به فروش چاه را در پی دارد و این امر باعث تهدید کشاورزی و به صورت معزلی در آینده پیش خواهد آمد و از ساخته نشدن شهر یا شهرک توسط صنایع انتقاد نمود.

حبیب اکبری عضو انجمن دوستداران محیط زیست نیز با طرح جایگزینی ظروف یکبارمصرف غذا برای ایام محرم و استفاده از ظروف نشاسته‌ای برای سلامت و بهداشت مردم و کاهش آلودگی زیست محیطی نظرات خویش را اعلام نمود.

آقای جمال عزیزی عضو انجمن خواستار جلوگیری از احداث کارخانه های جدید در اردکان شد.

امام جمعه محترم نیز در پایان پس از شنیدن صحبت‌های اعضاء با بیان این که صحتبهای اخیرشان در نماز جمعه احساساتی نبوده و اسناد محکم پیش از سخنانشان داشته و دارند. با مسئولین دادگاه نیز در دیدارشان مسائل زیست محیطی مطرح شده و در مورد جریمه کم زیست محیطی بحث نموده‌اند.

در ادامه افزودند وظیفه امام جمعه بیان وظایف شرعی و مطرح نمودن مشکلات اجتماعی نیز می‌باشد و فرمودند کسی که نماز و روزه را قبول ندارد و مسئول کارخانه جلوی روزه‌ گرفتن را بگیرید و جلوی نماز خواندن بایستد چگونه می‌توان از او خواست که مسائل محیط زیست را رعایت کند و این در حالی است که به حرف‌های مسئولین شهر بی‌توجه‌اند و حتی گاهی مسئولین رده‌بالای شهر را نیز دور می‌زنند.

مسئله محیط زیست سیاسی نیست و بارها تأکیده نموده‌ام و در حالی است که اداره محیط زیست اردکان نیاز به 60 نفر نیروی متخصص دارد و این در حالی است که الان 11 نفر نیرو دارد و حتی بعضی از آنها به دلیل پرداخت نشدن حقوق و کمی درآمد حاصله مجبورند یکسال مرخصی گرفته و در همین کارخانه ها کار کنند تا مخارج زندگی خود را تامین نمایند که این جای بسی تأسف است و مشکل دیگر نداشتن آزمایشگاه در این زمینه است.

ایشان فرمودند حتی از نزدیک آلودگی‌های این کارخانجات مشاهده نموده‌ام و حتی فیلم و عکس،‌ دی وی دی و مدرک و پرونده و کپی پرونده هاو تذکر محیط زیست سوی استان یزد نیز در اختیار داریم که مدیران صنایع نیز آن را قبول دارند.

امام جمعه محترم از نشر گزینشی سخنان ایشان در فضای مجازی و رسانه ها انتقاد نمودند وگفتند که بعضی رسانه ها فقط به تیتر خبر می‌پردازند و سخنان کلید‌شان را مطرح نمی‌کنند که این امر باعث سوء ضن مردم میگردد.

ایشان با بیان این که در مورد شق زمین باید کارشناسی صورت گیرد و کارشناسان برای ما و مردم توضیح بدهند و عدم استفاده از دو چاه آب لوله کشی اردکان به خاطر نبود فاضلاب ذکر نمود و با بیان اینکه قرارداد فاضلاب بسته شده ولی خواستار تجدید نظر آن هستیم.

وی در پایان گفت: اگر بعضی حرف‌ها در رسانه‌های مجازی گفته نشود مجبورم شخصاً برای حضار در نماز جمعه توضیح بدهم. ایشان به فرهنگ‌سازی و حفظ محیط زیست و تشکیل ستاد ساماندهی صنایع تأکید نمودند.

 تاریخ : پنج شنبه 11 تیر 1394     تعداد بازدید : 1968