آیا می دانید؟

ما از دغدغه هایتان آگاهیم

آیا می دانید؟

بیماری های قلبی - عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیاست که در کشور ایران نیز روزانه 300 نفر بر اثر عوارض قلبی فوت می کنند.
از دلایل بروز بیماری های قلبی - عروقی اختلال در چربی های خون( کلسترول خون)، فشار خون بالا، چاقی، رژیم غذایی نامناسب و مصرف بیش از حد روغن ها و چربی ها می باشد.
از دیگر اثرات مصرف غیر اصولی روغن ها و چربی ها، اضافه وزن و چاقی می باشد که زمینه را برای ابتلا به سایر بیماری ها از جمله دیابت و انواع سرطان فراهم می کند. با داشتن الگوی صحیح مصرف روغن ها می توان از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کرد.

آیا می دانید؟

به طور کلی روغن های خوراکی به دو دسته حیوانی و گیاهی تقسیم می شوند. روغن های گیاهی بر خلاف روغن های حیوانی حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع هستند و به همین دلیل در بدن رسوب نمی کنند و باعث گرفتگی رگ ها نمی شود.

آیا می دانید؟

روغن های گیاهی در انواع بکر و تصفیه به بازار عرضه می گردند.
روغن های گیاهی بکر از فشردن دانه های روغنی بدون حرارت (پرس سرد) و هیچ ماده افزودنی (برای رنگ بری و بو بری) به دست می آیند، بدیهی است که خواص و بوی طبیعی دانه های روغنی کاملاً حفظ می شود.
اما در روغن های تصفیه گیاهی به دلیل فرآیند های حرارتی و شیمیایی(خنثی سازی، رنگ بری و بو بری) روغن ترکیبات مؤثر خود را از دست می دهد و کیفیت به مراتب پایین تری نسبت به نوع بکر دارد. در ضمن لازم به ذکر است با توجه به بی بو و بی رنگ بودن روغن های تصفیه نمی توان از کیفیت و نوع دانه های روغنی آگاهی یافت.

آیا می دانید؟

روغن کنجد بکر با روغن ارده ( که برخی از آن اشتباهاً به عنوان روغن کنجد نام می برند) متفاوت است.
روغن ارده از افزودن آب به ارده (که خود از آسیاب کردن دانه کنجد حرارت دیده و بو داده شده به دست می آید) استخراج می شود.
تماس مستقیم آب (به عنوان عامل فساد روغن) با روغن منجر به افزایش پراکسید روغن، بوی نامطبوع و ماندگاری کمتر و کیفیت پایین روغن می شود.
روغن ارده دارای هیچ گونه مجوز بهداشتی و استاندارد نمی باشد.
در صورتی که روغن کنجد بکر مستقیماً و بدون هیچ گونه افزودنی و مواد نگهدارنده شیمیایی به روش پرس سرد از دانه های کنجد استخراج می گردد.

آیا می دانید؟

روغن مناسب سرخ کردن باید در مقابل اکسیداسیون مقاوم و نقطه دود بالایی داشته باشد و همچنین هنگام سرخ کردن کف نکند.
با توجه به خواص آنتی اکسیدانی روغن کنجد بکر و نقطه دود بالا برای سرخ کردن های سطحی (پخت و پز و طبخ غذاهای خانگی در روغن کم عمق در ماهی تابه) مناسب می باشد و برای سرخ کردن عمیق و صنعتی ( به علت کاهش خواص بکر توصیه نمی گردد)


آیا می دانید؟

کنجد و روغن کنجد بکر خواص بارزی دارد؛
 کلسترول بد خون را کاهش و کلسترول خوب خون را افزایش می دهد.
 میزان کلسیم موجود در کنجد سه برابر شیر است و جایگزین مناسبی برای شیر می تواند باشد.
 آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در روغن کنجد بکر خواص ضد سرطانی دارند.
 مصرف منظم روغن کنجد بکر منجر به تنظیم فشار خون می شود.
 ویتامین E  موجود در روغن کنجد بکر منجر به تقویت حافظه و جلوگیری از بیماری آلزایمر می شود.

آیا می دانید؟

امروزه خیلی از افراد سودجو با خرید دستگاه های بی کیفیت چینی در درب مغازه خویش به صورت مستقیم روغن گیری می نمایند تا نظر مشتری جلب گردد در صورتی که اصلاً روغن استحصالی از این دستگاه ها شرایط خوراکی ندارد و همچنین با تحقیقات در مورد این دستگاه ها متوجه خواهید شد که ظرفیت تولیدی آنها حداکثر چند لیتر در روز بیشتر نیست و آن ها روزانه ده ها لیتر روغن را به اسم تولیدی این دستگاه به مردم عرضه می دارند.
جهت تهیه روغن کلدپرس و بکر بایستی کنجد بوجاری، شستشو و با حرارت غیر مستقیم خشک و سپس با دمای زیر 45 درجه روغن گیری و پس از آن از فیلتر پرس عبور کرده تا لرد به صورت کامل از روغن گرفته شود. در تمامی این مراحل نتیجه آزمایشگاهی بر روی کنجد و روغن جهت مصرف موضوع مهمی خواهد بود لذا این فروشندگان نه چنین امکاناتی دارند و نه اصلاً بر روی روغن آزمایش انجام می دهند.

آیا می دانید؟

روغن کنجد فرابکر اصلا وجود خارجی در کشور ایران نداشته و هنوز هیچ تولیدکننده ای با توجه به نبود کنجد ارگانیک قادر به تولید آن نیست و اصلا مجوزی برای آن در نظر گرفته نشده است و بیشتر به قصد سوءاستفاده تبلیغ می گردد.